Boekhoudplaza.nl

Wiki RGS MKB boekingen

Wiki RGS MKB boekingen > RGS Groothandel, detailhandel- en productie administratie

Voorraad halffabrikaten in de boekhouding

Halffabrikaten zitten in het productieproces tussen grondstoffen en gereed product in. In beginsel worden halffabrikaten geproduceerd en gebruikt in eindproducten (gereed product). Voor de productie van een bepaalde hoeveelheid halffabrikaten kan dan een aparte productie order gemaakt worden t/m het op voorraad boeken van de gerede halffabrikaten. Zie begrip Halffabrikaat waar dit nader wordt toegelicht. 

In de praktijk kunnen halffabrikaten ook ingekocht worden. En halffabrikaten kunnen net als eindproducten verkocht worden. 

Dat betekent dat er vele boekingsvoorbeelden kunnen gelden als het gaat om halffabrikaten. We verwijzen in elk geval naar:

Het fabricageproces van halffabricaten (en eindproducten) komt elders in deze Wiki aan de orde en laten we hier buiten beschouwing. 
We gaan er daarbij vanuit dat de volgende RGS-code van toepassing is voor het op- en afboeken van de voorraad halffabricaten:

  • BVrdHalVoo (31010) Voorraad halffrabikaten; worden evenals handelsgoederen opgenomen aan de activazijde van de balans. 
        

Voorraadverschillen

Bij inventarisatie van de voorraad kunnen voorraadverschillen ontstaan. Deze verschillen worden afgeboekt van de voorraad t.l.v. de W&V-rekening.

Stel dat volgens de voorraadadministratie op enig moment sprake is van 20 halffabrikaten á 100 euro.
Bij inventarisatie blijken er 19 halffabricaten aanwezig. Er wordt dan 1 halffabrikaat van de voorraad afgeboekt á 100 euro.

De boeking op basis van RGS-codes is dan als volgt:

RGS-code / reknr Naam Debet Credit
WKprKvgVvh (70066) Voorraadverschillen halffabrikaten 100,00  
BVrdHanVoo (31010)  Halffabrikaten    100,00

Prijsverschillen

Prijsverschillen halffabrikaten kunnen we ons voorstellen als:

  1. Halffabricaten ingekocht worden en intern gewerkt wordt met een Vaste verrekenprijs (VVP).
    Dit is dan dezelfde werkwijze als de inkoop van grondstoffen en handelsartikelen.
    Zie Wiki RGS en Voorraad handelsgoederen boeken met prijs- en voorraadverschillen.
     
  2. Sprake is van een fabricageresultaat bij het zelf produceren van halffabricaten. 
    Belangrijk is dan wel dat het fabricageresultaat (al dan niet binnen een ERP-systeem) apart bijgehouden wordt voor eindproducten en halffabricaten. Het fabricageresultaat van een bepaalde periode beschouwen we dan als kostprijs van de omzet in diezelfde periode.

Deze WIKI RGS is continu in ontwikkeling.

Suggesties en meewerken aan de ontwikkeling van deze WIKI is van harte welkom.
Zie ook onze contactgegevens.
 

Om een compleet beeld te krijgen, zie ook:

RGS Niet Ready
Openstaande punten RGS.